#
#

Sıkça Sorulan Sorular

YouthActionNet® nedir?

2001 yılında başlatılan programın amacı sosyal farkındalığı yüksek küresel vatandaşların gelişimine yardımcı olmak ve bulundukları topluma, ülkeye ve dünyaya pozitif değişim için destek olabilmelerini sağlamaktır. Arkadaşlık programları, ulusal enstitüler, dinamik bir web portalı ve akranlar arası öğrenme fırsatları aracılığıyla, YouthActionNet®, genç değişim liderlerine fikir, kaynak ve kendileri gibi düşünen kişilere ulaşım olanağı sağlamaktadır. YouthActionNet®, kar amacı gütmeyen küresel bir örgüttür ve 70 ülkede gençlik gelişim projelerini destekleyen Uluslararası Gençlik Vakfı'nın bir girişimidir.

Neden YouthActionNet®?

Biz genç insanların fark yaratabileceklerine inanıyoruz. Gerek yerel gerekse küresel olarak gençler, çevrenin korunması, insan hakları, HIV/AIDS'in yayılmasının engellenmesi, ve demokratik katılım gibi çok önemli konularda liderlik yapmaktadır. Program, genç sosyal girişimcilerin hareket kabiliyetini artırmayı ve onlara fırsat vermeyi hedeflemektedir. Dünya tarihi boyunca hiçbir zaman gençler bu dünya için şimdiki kadar önemli olmamıştı. Şu anda 1.1 milyar genç yetişkinliğin eşiğindedir. Gençliğin nasıl büyüdüğü ve geliştiği dünyamızın geleceğini şekillendirecektir. YouthActionNet® programıyla, hergün daha fazla genç hayal ettikleri daha iyi dünyaya ulaşmak için gerek duydukları kaynaklara sahip olmaktadır.

YouthActionNet® Ulusal Enstitü programı nedir ve nasıl başvurabilirim?

İstanbul Bilgi Üniversitesi her yıl, BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri ile topluma fayda sağlamış 10 genç sosyal girişimcinin ödüllendirilmesini ve eğitim almasını sağlamaktadır. Bu başarılı bireyler olumlu sosyal değişimin desteklenmesi için sahip oldukları yenilikçi fikirleri kullanmaları, içinde bulundukları topluma katkı sağlamaları ve çevrelerini bu gelişime inandırmaları açısından üstün başarılara imza atmaktadırlar. BİLGİ Genç Sosyal Girişimci ödülleri projesinin amacı katılımcılara özel tasarlanmış bir eğitim deneyimi sağlamaktır. Seçilen genç sosyal girişimciler İstanbul'da gerçekleştirilecek eğitim programına katılma fırsatını yakalayacaktır. Genç sosyal girişimciler çabalarının karşılığını alacakları bir ödül töreninin ardından benzer düşünen küresel bir ağa dahil olacaklardır. Gençlerin projelerini geliştirmelerine destek olmak amacıyla ayrıca çevrelerindeki kurumlar ve sponsorlar ile temas etmeleri sağlanacaktır. Projenin 10 finalistine ise 3.000 Amerikan Doları nakit ödül verilecektir.

YouthActionNet® neden Ulusal Enstitüler geliştirmeye başladı?

2006 yılında YouthActionNet® bir büyüme stratejisi ile liderlik gelişim programını liderlerin bulunduğu ve pozitif değişiklik sağladıkları çevrelere taşımaya karar vermiştir. Dünya genelinde her ülkede kurulan Ulusal Enstitüler aracılığıyla ile YouthActionNet® yeni genç yeteneklere ve liderlere ulaşmayı ve farkındalıklarını artırmayı hedeflemektedir. Türkiye'de proje liderliğini İstanbul Bilgi Üniversitesi üstlenmiştir. İstanbul Bilgi Ünversitesi tarafından yürütülen proje kapsamında finalistler 10 ila 12 ay süreyle kendilerine atanmış mentorlar ile projelerini daha ileriye götürebilmek, temsili ödüle erişebilmek, küresel bir ağ içersindeki aktif üyeler arasına katılabilmek ve teknik becerilerini artırmak gibi fırsatları yakalayacaktır. YouthActionNet®, Sylvan/Laureate Vakfı'nın desteği ile halihazırda Brezilya, Meksika ve İspanya'da programı başarıyla uygulamaktadır. Türkiye, Malezya ve Şili ise programa 2010 yılı itibariyle dahil olmuştur. YouthActionNet® aynı zamanda Avustralya'da Genç Avustralyalılar Vakfı, İsrail'de ise Levi Lassan Vakfı desteğiyle ulusal enstitüler açmıştır.

Başarılı olup olmadığımızı nasıl anlayacağız?

Küresel genç liderler topluluğu birbirlerinden öğrenerek ve iletişim kurma fırsatına ulaşarak daha etkili olacak ve dünyanın daha iyiye gidebilmesine önemli katkılar sağlayacaklardır.

YouthActionNet® programının arkasında kimler var?

BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri, Uluslararası Gençlik Vakfı, Laureate Uluslararası Üniversiteler ağı ve İstanbul Bilgi Üniversitesi liderliğinde 2010 yılında ilk mezunlarını vermiştir. 2018 yılı başvuruları Mayıs ayında açılacak ve  Eylül ayı itibarıyla değerlendirilmeye başlanacaktır.

Daha fazla bilgi almak istiyor musunuz?

Uluslararası Gençlik Vakfı ve programları hakkında daha fazla bilgi için www.iyfnet.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için (0212) 311 7240 numaralı telefondan İletişim Merkezini arayabilir yada gencgirisimci@bilgi.edu.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Proje Yöneticisi:

Serdar Apaydın: serdar.apaydin@bilgi.edu.tr

gencgirisimci@bilgi.edu.tr

İçinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için bu yıl altıncısı düzenlenen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri için başvurular başladı. 18-29 yaş arasında olan ve Türkiye’de yaşayan tüm gençlere açık olan yarışmanın son başvuru tarihi 23 Eylül!
Devamı için tıklayınız...

Hemen başvurun