#
#

Proje Hakkında

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından yürütülen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri projesi, International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı), Sylvan/Laureate Foundation (Sylvan Laureate Vakfı) ve İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilmiştir.

BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri, YouthActionNet® programının bir iştirakidir. Youthactionnet® programı günümüz dünyasındaki tüm genç sosyal girişimcilere yatırım yapmayı hedeflemiş bir projedir. 2001 yılında Uluslararası Gençlik Vakfı tarafından hayata geçirilen bir program olan YouthActionNet®, genç insanların hem kendilerine hemde içinde bulundukları topluma pozitif değişiklik getirebilmeleri için güç, destek ve eğitim olanakları sunmaktadır. Hızla değişen küresel mücadele ortamında yoksulluk, iklim değişiklikleri, HIV/AIDS, açlık, evsizlik ve işssizlik gibi konularda genç neslin üzerine daha önce hiç olmadığı kadar sorumluluk düşmektedir. Gençlerin enerjisi ve idealist düşünceleri, risk almalarına ve yenilikçi çözümler bulmalarına yardımcı olmaktadır. Genç liderler paylaşımcı öğrenme metotlarına ilgi duymakta ve bu alanda katkılarını artırabilmek için bilgi, beceri ve kaynaklara ihtiyaç duymaktadırlar.

YouthActionNet® genç liderlere beceri geliştirme, taraf olabilme, karar alabilme ve ağ oluşturma konularında farklı kanallar aracılığıyla destek olmaktadır.

Küresel Enstitüler: Dünya genelinde her yıl 20 genç sosyal girişimci, rekabetçi bir süreçten geçirilerek seçilmektedir. Küresel genç sosyal girişimciler model değiştiren fikirleri, küresel perspektifleri ve uzun vadeli sistem değişikliklerine olan bağlılıkları ile seçkin bireyler olduklarını göstermektedirler. Bir yıllık program ile seçilen gençler liderlik vasıflarını geliştirmekte, ulusal sınırları aşarak dikkatlerini küresel gelişmelere çevirebilmektedir.

Ulusal Enstitüler: Ülke bazında oluşturulan yerel YouthActionNet® programları genç liderleri yoğun bir eğitim sürecinden geçirmektedir. Ulusal enstitüler kendi işleyişleri dahilinde programın içeriğine bağlı kalarak çalışmaktadır. Ulusal enstitülerin hedefi ise genç liderlerin ulusal politikaları ve öncelikleri etkilemelerini ve aynı zamanda kendilerini geliştirebilecek fırsatları yakalamalarını sağlamaya hazırlamaktır.

Sanal Enstitüler: Bugünün teknolojik devrimine yetişmeyi ve bu gücü sermayeleştirmeyi hedeflemektedir.

www.YouthActionNet.org portalı genç liderlere temel bilgileri edinmeleri, genel bilgilerini geliştirmeleri ve ağ oluşturmaları konularında destek vermektedir.

Bu kapsamlı strateji yoluyla YouthActionNet® programı genç nesillerin toplumda pozitif değişikliği hedefleyen ve sosyal farkındalığı artmış bireyler haline gelmelerine yardımcı olmaktadır.

İçinde bulundukları toplum için pozitif değişimin liderliğini üstlenen gençleri güçlendirmek ve desteklemek için bu yıl altıncısı düzenlenen BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Ödülleri için başvurular başladı. 18-29 yaş arasında olan ve Türkiye’de yaşayan tüm gençlere açık olan yarışmanın son başvuru tarihi 23 Eylül!
Devamı için tıklayınız...

Hemen başvurun